Czytając ostatnio ciekawy, kolejny artykuł o rozwoju ludzkiej mowy na przełomie dziejów – kiedy i jak zaczęliśmy się porozumiewać werbalnie, przewrotnie zaczęłam się zastanawiać nad tym, kiedy owa umiejętność zaniknie.
Obserwując bowiem współczesną komunikację międzyludzką, widać iż na pewno dąży ona do minimalizacji i skrótów. Już nawet nie mówi się „okey”, tylko „ok”. Takich przykładów każdy z nas używa codziennie mnóstwo.
Zajmując się także zawodowo komunikacją interpersonalną z niejakim przerażeniem obserwuję i doświadczam zaniku potrzeby i umiejętności wielu form komunikacji międzyludzkich. Kto bowiem pisze dziś listy czy pamiętniki? Co najwyżej wpis na fejsie, insta lub nada napakowanego gotowymi sformułowaniami maila lub smsa naszpikowanego ikonkami – zastępującymi już nie tylko słowa ale całe zdania.
Będąc jednocześnie w trakcie niesłychanie wciągającej, bo pisanej pięknym, obrazowym językiem książki Andrzeja Bobkowskiego „Szkice piórkiem” – nie mogę oprzeć się wrażeniu, że podobne lektury odchodzą do lamusa nie tylko dlatego, że mało kto tak dobrze i dużo pisze, ale przede wszystkim mało kto ma czas i ochotę czytać ponad pięć setek kartek czyichś codziennych doznań.
Ma to jednak – niestety – oddźwięk w naszym codziennym życiu, bo także z najbliższymi porozumiewamy się niewiele, a jeśli już to skrótowo, byle jak, przez smsy itp. komunikatory. Nie służy to ani podtrzymaniu umiejętności konwersacji – jakże dziś deficytowej umiejętności – o zgrozo – ani poznaniu drugiego człowieka, ani też zaprezentowaniu własnej osoby. O przeżywaniu emocji podczas rozmowy – nie wspomnę! Jakże przez to staliśmy się ubożsi, nawet tego zwykle nie dostrzegając…
Prowadząc od lat terapię par, małżeństw oraz rozmaite dla nich warsztaty i treningi – spotykam na swej zawodowej drodze bardzo wiele rozmaitych przypadków, problemów, traum, zaburzeń, choć też radości i szczęścia. Gro jednak z tychże problemów ma swe podłoże w kompletnym braku podstaw umiejętności komunikacji i porozumienia pomiędzy dwojgiem bliskich sobie ludzi. Porozumiewanie się to sztuka na wielu płaszczyznach – rozmawiać, a potem zrozumieć język partnera, to tylko z pozoru powszechna i prosta umiejętność.
Dlatego serdecznie zapraszam na kolejną edycję warsztatów dla par – tym razem w dniach 26-27 maja 2019 roku. Osoby zainteresowane proszę o kontakt: renrom@wp.pl
Renata Romanowska
All rights reserved